Koketbloom kutu çiçeklerinizi uzun süre canlı tutmanın pratik rehberi

Cheerful young florist cutting flowers for bouquet at the counter
KOKETBLOOM KUTU ÇİÇEKLERİNİZİ UZUN SÜRE CANLI TUTABİLİRSİNİZ !

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehber sayesinde, basit adımları takip ederek kesme çiçeklerinizin vazo ömrünü önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Koketbloom canlı çiçek aboneliği satın aldığınızda evinize veya iş yerinize teslim edeceğimiz çiçeklere bayılacaksınız. Bu çiçekleri güzel bir aranjman haline getirdikten sonra onları uzun süre aynı tazelikle ve canlılıkta tutmak isteyeceksiniz. İşte size Koketbloom uzmanları tarafından hazırlanmış ve sonuçlarından çok memnun kalacağınızı düşündüğümüz pratik bir rehber.

KESME ÇİÇEKLER NEDEN BAKIMA İHTİYAÇ  DUYAR?

Çiçekler topraktan kesildiğinde meydana gelen birkaç şey vardır.

Kökler Bir Su Filtresidir

Bir çiçeğin kökleri, bakterilerin gövdeye girmesini engelleyen bir filtreleme sistemi görevi görür. Kökler aynı zamanda temiz ve PH dengeli bir su kaynağı sağlar ve bitkiyi doğru minerallerle besler.

Kök Yoksa, Filtre de Yoktur

Çiçekler topraktan kesildiğinde, filtreleme sistemi kaldırılarak çiçeğin filtrelenmemiş su, hava ve bakteri çekmesi sağlanır. Bu, su alımına müdahale eden sapı bloke eder.

KESME ÇİÇEKLERİ DAHA UZUN SÜRE TAZE TUTMAK İÇİN 6 BASİT ADIM
  1. Vazonuzu İyice Yıkayın

Her gün güzel taze çiçekler almazsınız, bu nedenle vazonuz tozlu olabilir. Vazonuzu sıcak su ve küçük bir kap çamaşır suyu ile süngerle birlikte dikkatlice yıkayın. Vazoyu kurularken havlu kullanmak yerine doğal olarak baş aşağı kurumaya bırakın.

VAZOMUZU NEDEN TEMİZLEMEMİZ GEREKİYOR?

Temizlemek, vazoya su ve çiçekler verildiğinde bakteri bulunmadığından emin olmanın ilk adımıdır.

  1. Suyunuzun Kireçli Olmamasına Dikkat Edin

Musluk suyu taze çiçekler için uygundur, ancak gelişen çiçekler için ideal olması için kireçten arındırılması gerekir.

Odunsu saplar

Öncelikle çiçeklerinizin saplarına bakın, bu güller gibi ağırlıklı olarak odunsu sapları varsa, derin bir içeceği tercih ederler, bu nedenle vazoyu yaklaşık 2/3 oranında suyla doldurun.

Daha Yumuşak Saplar

Saplar ağırlıklı olarak daha yumuşak saplarsa (laleler gibi), daha sığ bir içeceği tercih ettikleri için vazoyu yarıya kadar suyla doldurun.

Vazo Suyunun Yerleşmesine İzin Verin

Vazonuzu suyla doldurduktan sonra onu bir kenara koyun ve daha büyük hava kabarcıklarının bir kısmının çıkması ve suyun oda sıcaklığına ulaşması için bir süre bırakın.

SUYUN NEDEN ODA SICAKLIĞINDA OLMASI GEREKİYOR?

Çiçekler oda sıcaklığındaki suyu buzdolabı soğukluğundan daha verimli bir şekilde alır, bu nedenle taze çiçekleri ilk içecekleri için oda sıcaklığındaki suya koymak çok önemlidir. Hava kabarcıkları, su alımını engelleyebilecek şekilde gövdelerin dibine sıkışabilir. Bu nedenle hava kabarcıklarından kurtulmanız önemlidir.

  1. Sadece Çiçek Besini Kullanın

Su dolu vazonuza Koketbloom tarafından gönderilen çiçek maması poşetini boşaltın ve hızlıca karıştırarak tamamen çözündüğünden emin olun.

Çiçek Besini Nelerden Oluşur?

Çiçek besini, ağartıcı (bakterisit), şeker ve sitrik asit (asitleyici) karışımıdır. Çiçek besininde bulunan üç bileşen, kesme çiçekler için mükemmel ortamı yaratır. Küçük buketler haline getirin, poşeti kullanmaya devam ettiğinizden emin olun ancak aşırı dozda kullanmamaya dikkat edin. Ortalama bir poşet, 1 litre su için doğru dozu içerecektir.

ÇİÇEK BESİNİ KULLANMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Vazonuzu temizlerken kullandığınız çamaşır suyu zararlı bakterileri yok eder. Şeker, çiçeklere çiçek açmalarına izin verecek enerji sağlar. Sitrik asit, musluk suyunun PH’ını dengeler, hava kabarcıklarını çözer ve ağartıcının etkinliğini artırır.

Söylentilerden Uzak Durun!

Aspirin veya limonata eklemek gibi bilim dışı söylentilerin işe yaramamasının nedeni, bunların kesme çiçekler için mükemmel ortamı yaratmak için üç temel malzemeyi içermemeleridir.

Örneğin limonatayı ele alalım, limonata kesme çiçeklerin çok ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayacak olsa da, ağartıcı olmadan bakteriler de bu şeker üzerinde oluşacaktır. Limonata ayrıca sapları kolayca tıkayacak bir sürü baloncuk içerir ve bu çiçekleriniz için hiç iyi olmaz.

KOKETBLOOM ÖNERİSİ

Kendi Çiçek Besininizi Yapabilirsiniz!

Bu en önemli adımlardan biridir, bu nedenle Koketbloom olarak sizlerle çok önemli bir bilgi paylaşıyoruz. Çiçek besininizi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olanlar;

  • 1 çay kaşığı ev şekeri
  • 1 çay kaşığı berrak kokusuz ev tipi çamaşır suyu
  • 2 çay kaşığı limon/limon suyu

Bunu çeyrek bardak ılık suyla karıştırın ve tamamen eriyene kadar karıştırın.

Bunu yapamıyorsanız, vazo suyunu 24 saatte bir değiştirin.

  1. Saplarınızı Hazırlayın

Ölçün

Sapları, kesilecekleri doğru yüksekliği ölçmek için vazonuzun yanına yerleştirin.

Temizleyin

Vazonuzun su seviyesinin altına düşecek yaprakları çıkarın.

SAPLARINIZI TEMİZLEMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Su seviyesinin altında herhangi bir yeşillik kalırsa, bakterilerin temiz suda oluşmasını sağlayacaktır.

Kesin

Sapları Koketbloom tarafından sağlanan makasla açılı olarak kesin.

SAPLARI NEDEN KESMEMİZ GEREKİYOR?

Sapların keskin bir aletle kesilmesi kesimin temiz olmasını ve gövdenin ezilmemesini sağlar, bu da su alımına yardımcı olur. Açılı kesmek, daha fazla su alımı için gövdenin tabanında daha büyük bir açıklık oluşturur ve vazoda düz durmasını engeller

Hızlıca Suya Yerleştirin

Çiçekleriniz kesildikten sonra hemen su dolu vazoya koyun.

NEDEN HEMEN VAZOYA KOYMAM GEREKİYOR?

Su yapraklardan buharlaştıkça suyu emen doğal bir basınç oluşturur. Saplar kesildiğinde, sapları çevreleyen havayı ve gövdeleri tıkayan tozu emeceğinden, onları bir an önce vazonuza koymanız önemlidir.

  1. Uygun Bir Yere Yerleştirin

Çiçeklerinizi ev aletleri veya radyatörler gibi ısı kaynaklarından, pencere pervazları gibi doğrudan güneş ışığından ve pencere veya kapılardan gelen cereyanlardan uzak, serin bir yerde saklayın.

Ayrıca: Çiçeklerinizi herhangi bir meyve veya sebzeden uzak tutun.

ISI VEYA YİYECEKTEN NEDEN UZAK TUTMALIYIM?

Kesme çiçekler ısıya maruz kaldıklarında, gövdeyi çekebileceklerinden daha fazla su salmalarına (terleme) neden olarak solmaya neden olur. Bu yüzden solmuş çiçekler sapın başında çok nemlidir. Meyveler olgunlaştıkça etilen gazı açığa çıkarır, bu da kesme çiçekleri zehirleyerek solma ve esmerleşmeye neden olur.

  1. Düzenli Olarak Kontrol Edin

Saplarına dokunun çiçeklerine değil. Çiçeklerinizi 2-3 günden fazla ihmal etmemeye çalışın. Çiçeklerinizi tutmak için başlardan ziyade sapları kullanın, insan eli sıcaktır ve kurumasına neden olur.

Vazo suyunuzun kalitesini kontrol edin, eğer biraz bulanıksa, temiz su ile değiştirin.

VAZODAKİ SUYUN BULANIK OLMASI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Vazo, çiçek yemi ve kesim konusunda ne kadar titiz olursanız olun, bakteri oluşturup çiçek saplarınızın ucuna yapışacak ve suyunuzun rengini bozacaktır. Bu, vazo ömrünün kısa olmasının en sık görülen nedenidir, bu nedenle buna dikkat etmek uzun ömürlü çiçeklerin anahtarıdır. Su berraksa, musluk suyuyla doldurun ve yüzen yaprakları parmaklarınızla değil temiz bir kaşık veya çatalla çıkarın.

0

bir yorum bırakın

Yorum yapmak için giriş yapmış olmanız gerekir.
Gizlilik Ayarlarınız
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı tanımlama bilgilerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.